Zimu střídá jaro. Premiéra výpravné inscenace Rok na vsi měla být v lednu, přesouvá se na květen

7. 2. 2022 / Tiskové zprávy
Už druhou změnu premiérového termínu zažívá kvůli covidu výpravná adaptace románu bratří Mrštíků Rok na vsi. Inscenace v režii Janky Ryšánek Schmiedtové měla v Moravském divadle původně zahájit rok 2021. Náhradním termínem byl leden 2022, avšak kvůli karanténě v souboru činohry nakonec nedošlo ani na generální zkoušky. Do třetice už to snad vyjde a na premiéru Roku na vsi se budeme těšit na jaře, konkrétně v pátek 6. května.

Před startem generálních zkoušek musela část souboru činohry do karantény a nemohlo se tak uskutečnit premiérové představení naplánované na pátek 21. ledna 2022. „Inscenovat Rok na vsi by byla výzva tak jako tak. Osud tomu ale chtěl, že je pro Moravské divadlo, můj tým i mě daleko větší, než si kdokoliv z nás kdy dokázal představit. Do procesu už vstoupily nejrůznější organizační přesuny, covid lehčích a bohužel i těch nejtěžších průběhů. Když k tomu připočtu všechny kratší i delší karantény, další prostá i závažnější onemocnění včetně nalomeného kotníku, nelehké rodinné situace a samozřejmě prachsprosté rýmičky, opravdu se podivuji, že pro nás to zkoušení i tak bylo, je a hlavně ještě bude krásné. Rok na vsi se zastavil, ale jen v covidovém čase, v našich srdcích a duších už silně tepe a nemůžeme se dočkat, až ten velký příběh jedné dědiny a vlastně i celého světa doděláme a představíme divákům,“ uvedla režisérka inscenace Janka Ryšánek Schmiedtová.         

Poté, co bylo zřejmé, že ani napodruhé se Rok na vsi premiéry nedočká, začalo vedení divadla okamžitě jednat s tvůrčím týmem inscenace o náhradním termínu. „Všichni kolegové dělali maximum pro to, aby premiéra Roku na vsi proběhla v plánovaném termínu, a dokázali se vypořádat s neuvěřitelným množstvím překážek a komplikaci. Bohužel v ten nejméně vhodný termín nám covid vystavil stopku. Na začátku generálkového týdne nám vyšli tři kolegové pozitivní a museli jsme tedy zkoušení přerušit. Od té doby nastal v kancelářích uměleckého provozu divadla velký šrumec. Snažili jsme se premiéru posunout jen o týden, bohužel další pozitivní výsledky nás odsoudily k dalšímu odsunu premiéry. Našim cílem pak bylo zachovat maximum termínů dalších premiér, a přitom najít týden, kdy se bude moci Rok na vsi dozkoušet. Nakonec jsme museli „pouze“ o týden posunout premiéru činoherní inscenace Dokud nás lež nerozdělí a zároveň se vzdát premiéry pohádkových Minioper původně naplánované na neděli 24. dubna. U tohoto titulu nyní hledáme nový termín premiéry,“ popsal ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Česká premiéra americké komedie Dokud nás lež nerozdělí, která se měla uskutečnit v pátek 6. května, bude už o týden dříve, tedy v pátek 29. dubna. Režisér Roman Vencl ji přitom se souborem činohry může začít připravovat až po premiéře předcházejícího činoherního titulu Hraběnka, tedy od poloviny března. „V přesouvání premiér už máme, bohužel, takovou praxi, že i navzdory obrovskému obsazení v Roku na vsi jsme zvládli najít náhradní termín celkem rychle a smysluplně. Pro mě tento nový plán znamená především týdenní posun mé vlastní premiéry. Žel bohu se jedná o posun směrem dopředu, takže nám na nazkoušení zbývá šest týdnů, což nejsou zrovna luxusní pracovní podmínky, vzhledem k tomu, že hra je textově vcelku náročná a stojí a padá pouze na čtyřech hercích. Nicméně nepochybuji, že se s tím dokážeme statečně poprat a mít tak vlastně dvě premiéry ve dvou po sobě jdoucích týdnech. Něco takového je totiž skutečně mimořádné a já nám všem přeji, aby tyhle bláznivé šachy s termíny byly na dlouhou dobu poslední,“ zdůraznil Vencl.

Ve velkolepě pojaté adaptaci románové kroniky Rok na vsi, která byla původně plánovaná k oslavám stého výročí stálé české divadelní scény v Olomouci, účinkuje více než šedesát umělců ze souborů činohry, opery a operety a baletu Moravského divadla Olomouc. Režie se ujala Janka Ryšánek Schmiedtová, v tvůrčím týmu jsou dále výrazná představitelka českého tanečního a fyzického divadla Miřenka Čechová nebo básník a hudební skladatel Ivan Acher, mimo jiné držitel Českého lva. Na vizuální stránce se podílí umělecký šéf pražského Divadla Spejbla a Hurvínka David Janošek, který olomoucké divadlo dobře zná – navrhl scény například pro inscenace Louskáček – Kouzelný příběh, Cornevillské zvonky, Mamzelle Nitouche či Dům Bernardy Alby. Kostýmy navrhla oceňovaná výtvarnice a designérka Markéta Sládečková.