Adriána Spišáková

Adriána Spišáková je divadelní produkční a fundraiserka slovenského původu. Během svých studií v oboru Sdružená uměnovědná studia na MUNI v Brně absolvovala v roce 2016 pracovní stáž v divadle současného tance Korzo v nizozemském Haagu na pozicí produkční. Poté se přestěhovala do Prahy, kde nabrala další zkušenosti v tanečním spolku ProFitArt, v uměleckém gangu Depresivní děti touží po penězích a v alternativním divadle Venuše ve Švehlovce. Od roku 2017 působí v uměleckém kolektivu RUN OPERUN, kde se podílí na veškerých produkcích. Obdobně od roku 2019 působí také v uskupení PLAYboyz. Společně s Martinem Talagou založili queer platformu PiNKBUS, za kterou získali ocenění Festivalu ...příští vlna/next wave... 2021 v kategorii Produkční počin roku. V sezóně 2022/2023 nastoupila s novým vedením souboru opery a operety do Moravského divadla Olomouc na pozici manažerky.
 

V čem spočívá vaše práce manažerky souboru opery a operety? 
Jako manažerka souboru opery a operety mám na starosti komunikaci a propojení mezi všemi složkami souboru a divadla, ale také produkční zajištění vizí, zadání, (většiny) snů a přání operního umělectví. S mou funkcí se také pojí financování souboru, které mám jako grantová fundraiserka v úzké spolupráci s ekonomickým oddělením a vedením divadla na starosti. Od sledování výzev přes přípravu a podání žádosti, dramatické čekání na výsledky přidělené dotace a radování se až po její plnění a závěrečné vyúčtování, což je koneckonců nejvíc dramatická část.

Co byla vaše největší profesní výzva?  
Open air inscenace La Traviata na Stalinovi, což byla zároveň koprodukce spolků RUN OPERUN a PLAYboyz, kde v obou figuruji na stejné pozici. Koordinace umělců a umělkyň, finanční zajištění a celkový stres a zodpovědnost byly zdvojnásobeny.

Co je pro vás největší relax? 
Odpolední spánek, dobrá káva a dobré víno, wellness, čas strávený s nejbližšími, tanec a poslouchání Beyoncé.