Autorská inscenace režiséra Šimona Spišáka o tom, proč lidé nechodí do divadla, a taky o tom, proč do něj chodí. O potřebách divadelníků i o tom, jak je důležité „umět prodat příběh“.
Inscenace je součástí mezinárodního festivalu 27. Divadelní Flora, již pořádá Flora Theatre Festival, z.s. Více o programu a doprovodných akcích najdete na www.divadelniflora.cz
Novinka Divadla na cucky v režii Šimona Spišáka Tragédi nahlíží do uvažování diváků i autorů, jejich potřeb a preferencí, tvůrců příběhů, jejich aktérů i konzumentů. Názvem odkazuje ke kolébce divadla – antické tragédii, k níž se vztahuje bez piety a patosu a klade řadu znepokojivých otázek: Potřebujeme v 21. století ještě divadlo? Jak by mělo vypadat? A bude na něj vůbec někdo chodit?
režie Šimon Spišák
scénografie a kostýmy Karel Czech
účinkují Klára Bulantová, Jakub Spišák a František Maňák
premiéra 10. 5. 2024
Šimon Spišák pochází z divadelní rodiny. Absolvent studia režie na KALD DAMU působil jako umělecký šéf Starého divadla Karola Spišáka v Nitře. Byl také členem pražského souboru Lachende Bestien, kočovného Divadla koňa a motora a působil v Divadle T601. Spolupracuje s legendární scénou Teatro Tatro. Spoluzaložil Nové divadlo v Nitře, kde mj. uvedl režie Anna Franková či Zlodejka kníh, za které si vysloužil mj. nominace na cenu Dosky 2017 a 2022.
Častěji vytváří činoherní či loutkové inscenace pro děti a mládež, a to na slovenských (Bábkové divadlo Žilina, SND Bratislava) i českých scénách (Divadlo loutek Ostrava, Divadlo Lampion Kladno). Nevyhýbá se náročným, ba tabuizovaným tématům, které dokáže dětskému divákovi citlivě tlumočit (holocaust, drogy, homosexualita, nacionalismus). Za koprodukční počin hradeckého Divadla DRAK a Bratislavského bábkového divadla Kašpárek a zbojník, o fenoménu ojedinělé blízkosti dvou národů, získal Cenu Divadelních novin 2023. Pro pražské Divadlo D21 letos vytvořil autorskou adaptaci Moliéra s názvem Tartuffláž. Vloni DF uvedla jeho úspěšnou pohádku „o trochu jiném princi“ Tři oříšky, kterou nastudoval v Divadle na cucky a která získala ocenění Zlatý gunár na mezinárodním festivale Kremnické Gagy.
Divadlo na cucky je profesionální nezávislé divadlo se současnou dramaturgií. Od roku 2017 sídlí na Dolním náměstí v Olomouci. Specifický výběr inscenačních týmů a osobností (mj. Michal Hába, Šimon Spišák, Júlia Rázusová, Adam Svozil, Lucie Ferenzová, Tomáš Loužný) při tvůrčí činnosti utváří svébytnou poetiku divadla, jež tenduje k experimentování a k ohledávání nových prostředků komunikace. Scéna reflektuje aktuální společenská témata jako polarizace společnosti, vliv médií a sociálních sítí, feminismus, exploatace pracovní síly nebo environmentální žal. Divadlo se vedle repertoárové tvorby věnuje tvůrčím dílnám, besedám a pořádá i letní festival nového cirkusu Cirkuzkus. Součástí kulturního centra je také kavárna Café na cucky a Galerie XY. Uměleckou šéfkou divadla je od roku 2017 Silvia Vollmann.
Místo konání: Divadlo na cucky