Mikrosvěty

Jazmína Piktorová & Sabina Bočková

O inscenaci

Hravé, poetické představení, určené nejmenším divákům, zaostřuje pozornost na drobné, na první pohled neviditelné věci a jevy. Prostřednictvím nepatrných pohybů, „krajiny těla“ a hry s malými objekty podněcuje fantazii a zve k interakci.

Inscenace je součástí mezinárodního festivalu 27. Divadelní Flora, již pořádá Flora Theatre Festival, z.s. Více o programu a doprovodných akcích najdete na www.divadelniflora.cz

 

 

Hravost jiskřila tanečnicím z očí. (...) přinesly (nejen) dětem velký smyslový zážitek, bezpečný a snový svět, v němž se mohou cítit svobodně, tvořivě a hrdě. (...) Představení pro všechny, kteří se nebojí si hrát.

Lucie Štádlerová, Taneční aktuality

 

Z interaktivního přístupu performerek dýchá imaginace, otevírají zcela nový vesmír dětem, rodinám i všem ostatním v publiku.

Mezinárodní komise České taneční platformy k udělení hlavní ceny

 

Mikrosvěty pod drobnohledem prozkoumávaly hranice naší fantazie a kreativity. (…) Každý si našel svou roli, jak se konfrontovat s mikrosvětem ukrytým pod pokličkou běžného vidění a zájmu.

Marie Kobrlová, Opera PLUS

 

 

Inscenace Mikrosvěty cílí zejména na nejmladší publikum, svými uměleckými kvalitami však do dění pohlcuje všechny přítomné a ve svém závěru doslova strhává ke společné interakci.

Jazmína Piktorová a Sabina Bočková pod záštitou uměleckého uskupení ZDRUHESTRANY vytvořily divácky i odbornou veřejností vysoce ceněnou inscenaci, která prostřednictvím mikropohybů, krajiny těla a hry s malými objekty prozkoumává křehkost naší existence. Podněcuje naši fantazii a dovoluje nám – zejména pak naší dospělé mysli – vzdálit se každodenním rutinám. Pomocí subtilních jevů a předmětů tak můžeme znovupoznávat všechny půvabné maličkosti tohoto velkého světa, jak jsou vnímány právě z perspektivy dítěte.

 

Mikrosvěty v roce 2023 zaznamenaly ohromný úspěch na České taneční platformě, kde získaly jak hlavní Cenu mezinárodní poroty, tak Cenu publika. Věhlasnou mezinárodní platformou Aerowaves byly na podzim téhož roku zařazeny do výběru Twenty24. Jazmína Piktorová byla nadto za svůj koncept a výkon v Mikrosvětech nominována na Cenu Thálie 2023 za oblast loutkového divadla.

 

 

koncept Jazmína Piktorová

choreografie Jazmína Piktorová a Sabina Bočková

hudba Václav Kalivoda

dramaturgie Mária Danadová

vizuální spolupráce Simona Gottierová

světelný dizajn Jiří Šmirk

konzultace kouzelnických triků Aleš Hrdlička

konzultace a výzkum Monika Kováčová, Mária Danadová, Alessandro Lumare a Simona Lobefaro – Segni mossi

 

interpretace Jazmína Piktorová a Sabina Bočková

 

premiéra 30. 10. 2022

délka představení 45 min.

 

rodinné představení / pro děti od 4 let

 

produkce Wanda Kaprálová & ZDRUHESTRANY

koprodukce Studio ALTA Praha, Divadlo Drak Hradec Králové, Divadlo Piki Pezinok

partneři Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA, REZI.DANCE Komařice, Studio TEP39, Punctum – Krásovka, Slovenský inštitút v Prahe, SNG Schaubmarov mlyn, CNK Záhrada Banská Bystrica

 

 

 

Jazmína Piktorová je choreografka, performerka a lektorka. Absolvovala studium v Ateliéru fyzického divadla brněnské JAMU. Vlastní tvorbu vytváří v rámci kolektivu ZDRUHESTRANY, který založila společně s Viktorem Černickým a Tomášem Janypkou. Její tvorba spočívá v propojování fyzického divadla s tancem, herectvím a lyrickou klauniádou. Zajímá se o průnik taneční a pohybové výchovy s tvorbou pro děti, přičemž dává důraz na dlouhodobý výzkum a témata, jež jsou výzvou pro diváky i ji samotnou.

 

Sabina Bočková je choreografka a tanečnice, která se po studiu klasického baletu, moderního tance a tříletém angažmá v baletních souborech rozhodla pracovat jako nezávislá umělkyně. Fascinována jednoduchou, až každodenní řečí těla přetváří pohyb skrze choreografické struktury, a zároveň tak promlouvá k tématům, která rezonují se společenskými a kulturními problémy. Společně s Johanou Pockovou tvoří kolektiv POCKETART, jehož díla jsou součástí evropské platformy Aerowaves, České taneční platformy a projektů Shape It! nebo Big Pulse Dance Alliance. Divadelní Flora tvorbu POCKETARTu setrvale reflektuje a jeho díla (Jáma lvová; Treatment of Remembering; K Madoně se rzí) nasadila do festivalového programu posledních čtyř ročníků.

Délka představení: cca 45 minut, bez přestávky

Kdy hrajeme

Tuto inscenaci v nejbližší době nehrajeme.

Ukázky z inscenace