Daniel Kfelíř

Daniel Kfelíř pochází z Plzně, kde na konzervatoři vystudoval zpěv u Svatavy Luhanové. Je absolventem pražské HAMU ve třídě prof. Ivana Kusnjera. Získal titul Master of Arts na univerzitě ve Vídni u prof. Margit Klaushofer, dirigenta Christopha Meiera a režiséra Michaela Sturmingera. Tam nastudoval roli Harlekýna ve Straussově opeře Ariadna na Naxu v Zámeckém divadle v Schönbrunnu. Momentálně působí jako hostující sólista v Národním divadle v Praze, Národním divadle v Brně, Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v Divadle J. K. Tyla v Plzni a dalších. V roce 2023 debutoval ve Státní Opeře v Praze v Leoncavallových Komediantech.

Na Mezinárodní pěvecké soutěži A. Dvořáka v Karlových Varech v kategorii Junior obdržel 1. cenu včetně dalších pěti mimořádných cen. Ztvárnil také roli Apollona v opeře Alceste od Ch. W. Glucka v německém Bayreuthu v rámci festivalu Gluck Festspiele. Také se prezentoval na festivalu Janáček Brno 2022 v oratoriu Quo Vadis od polského skladatele Nowowiejského, kde zpíval part pod hudebním vedením Johna Fioreho. Spolupracuje také s operním spolkem RUN OPERUN. Roku 2022 se zúčastnil koncertního turné v Iráku, kde představil české i světové operní árie. Dále se několikrát uvedl jako host na Barokní noci v Českém Krumlově. Účastnil se mnoha masterclass po vedením Reného Papea, Mariusze Kwiecieńa, Vincenza Scalera, Evy Randové, Antonia Carangela, Norberta Baxy a dalších. Vystupuje také koncertně doma i v zahraničí.
 

Jaká je vaše vysněná role?
Určitě nemám vysněnou jen jednu roli.  Je to například postava Oněgina ze stejnojmenné opery od P. I. Čajkovského. Dále pak Hérode z opery Hérodiade od J. Masseneta, Rossiniho Lazebník Sevillský nebo Mozartův Don Giovanni. Doufejme, že jednou budu moci také připojit dramatičtější repertoár, jako například Rodrigo z Dona Carlose, Renata z Maškarního plesu (G. Verdi), nebo také Gérarda z opery Andrea Chenier od Umberta Giordana.

Co byla vaše největší profesní výzva?
Každé nové nastudování nějaké role je velkou výzvou, do které vkládám 100 %. Stejně tak to mám s koncerty. Poslední velkou výzvou bylo ztvárnění role Silvia v opeře Komedianti ve Státní Opeře v Praze. Byl to můj debut v tomto velkém a krásném operním domě. Part Silvia jsem nastudoval s českým a mezinárodním castem pod hudebním vedením Andriye Yurkevyche a v režii Ondřeje Havelky. Další velkou výzvou pro mě bylo nastudování postavy Danila v operetě Veselá Vdova od F. Lehára v Národním Divadle Brno nebo tzv. „doskakování'' do role Lescauta v opeře Manon od J. Masseneta v NDM Ostrava. Každý koncert, recitál nebo třeba operní ,,flashmob'' s uměleckým kolektivem RUN OPERUN je pro mě obrovskou výzvou.

Co je pro vás největší relax?
Největší relax je, když mohu trávit čas s rodinou, s partnerkou Martinou a dcerou Charlottou. Dále pak samozřejmě přátelé, dobré jídlo, sport, fitness, plavání nebo sauna.