Elena Prášilová Gazdíková

Elena Prášilová Gazdíková pochází z Bratislavy. Vystudovala konzervatoř v Bratislavě, následovala Janáčkova akademie múzických umění v Brně a studium završila na Vysoké  škole múzických umení v Bratislavě. Při studiu absolvovala Mezinárodní pěvecké kursy v rakouském Wörglu. 

V roce 1993 v posledním ročníku vysoké školy hostovala v Moravském divadle Olomouc, kde následně přijala angažmá. Zde za svého působení získala několik cen, například: 

Ceny za mimořádný jevištní výkon (Bohéma –⁠ Mimi, Kouzelná flétna –⁠ Královna noci) 
Cena šéfa opery za mimořádný jevištní výkon (La traviatta –⁠ Violetta)  
Cena ředitele Českého rozhlasu Olomouc
Cena Klubu přátel opery
Cena čtenářů Olomouckého deníku
Cena diváků (opakovaně) 
 

Jaká je vaše vysněná role?
Vyloženě vysněnou roli jsem nikdy neměla, ale podařilo se mi zazpívat si všechny ty nejhezčí, na které jsem myslela a přála jsem si setkat se s nimi. Za všechny vzpomenu Gildu, Mimi, Rusalku, Vilolettu, Královnu noci, Fiordiligi, Adinu, Rosinu, Amélii, Manon.

Co byla vaše největší profesní výzva?
Profesních výzev bylo mnoho, ať už v rámci angažmá, ale i mimo něj. Za velkou příležitost považuji své hostování dvě sezony na scéně Národního divadla v Praze ve Stavovském divadle s rolí Královny noci v Kouzelné flétně. Náročné, ale skvělé bylo měsíční japonské turné před zaplněnými velkými sály s rolí Rosiny v Lazebníku sevillském a Královny noci v Kouzelné flétně. Měla jsem také příležitost hostovat na operních scénách v Bratislavě (již jako studentka konzervatoře, jeden z géniů –⁠ Kouzelná flétna), v Opavě ( Zuzanka –⁠ Figarova svatba, Marica –⁠ Hraběnka Marica, Micaela –⁠ Carmen ), v Banské Bystrici (Violetta –⁠ La traviatta), v Brně (Arsena –⁠ Cikánský baron, Zorika –⁠ Cikánská láska), v Košicích (Micaela –⁠ Carmen), kromě tuzemských divadel jsem vystupovala i v zahraničí (Rakousko, Švýcarsko, Německo, Francie, Belgie, Holandsko).

S velkou oblibou také koncertuji. Kromě domácí Moravské filharmonie šlo doposud o spolupráci s orchestry Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Komorní filharmonie Pardubice, Štátny komorný orchester Žilina, Jihočeská komorní filharmonie České Budějovice, Filharmonie Brno a další.

V rámci angažmá v Moravském divadle byla velkou výzvou celá řada náročnějších, avšak mých oblíbených nádherných rolí, například Cio cio san (Madama Butterfly), Maria Stuarda, Alice Ford (Falstaff ), Lucia di Lammermoore, Leonora (Fidelio), Constanze (Únos ze Serailu).

Co je pro vás největší relax?
Když odpočívám, mám ráda ticho. V oblibě mám výlety a dlouhé vycházky v přírodě, zvuky lesa, šum moře. Moc ráda čtu a vařím. Cvičím, plavu, tančím a věnuji se rychlé chůzi. 

Aktuální obsazení

Ad Matrem
Noc na Karlštejně