Fabien Roques

Fabien Roques se narodil v Montpellier a studium tance zahájil již v 6 letech. Díky plnému stipendiu, které vyhrál na Mezinárodní baletní soutěži v Lausanne, Studoval na San Francisco Ballet School a později na Paris Opera Ballet School v Paříži pod vedením Clauda Bessyho. Díky svým výkonům, které zaujaly Rudolfa Nurejeva, nastoupil do souboru Paris National Opera, kde strávil celou svou taneční kariéru, během které tančil například choreografie Georga Balanchina, Maurice Béjarta, Jiřího Kyliána, Pierra Lacotta, Jeromeho Robbinse, Serge Lifara, Kennetha MacMillana, Marka Morise, Johna Neumeiera a Rolanda Petita. V roce 1993 získal Fabien Roques ocenění Prix de l’AROP. Jako baletní mistr pracoval pro Spanish National Dance Company vedenou José Martínezem, pro E.B.B. Dance Company ve Francii a ve Španělsku a pro Ballet of the Theatre of the Opera v Římě pod vedením Eleonory Abbaganto. V sezoně 2023/2024 působí jako baletní mistr v Moravském divadle Olomouc.
 

Co vás na vaší práci nejvíc baví?
Sdělovat lidem proč je umění tak nádherné a proč je nesmírně důležité, aby přetrvalo pro nás pro všechny. Obzvlášť s tím, co se děje kolem nás v tom skutečném světě.

Co byla vaše největší profesní výzva?
Zvládnout svou taneční kariéru a kariéru baletního mistra, která je, a vždycky bude, velmi náročná. Snažit se být vždycky lepší pro to poslání a pro ten umělecký kus, který někdo vytvořil. Být o něco lepší každý den našeho krásného života.

Co je pro vás největší relax?
Nic, ale v tom je ta krása. Krása života. Člověk tak může všechno ocenit různými způsoby.