Jakub Frodl

Jakub Frodl pochází z Brna. Hře na housle se začal věnovat v sedmi letech. Absolvoval Základní uměleckou školu Vítězslavy Kaprálové a poté pokračoval na brněnské konzervatoři pod vedením Mgr. Pavla Suka a na olomoucké konzervatoři ve třídě Mgr. Petra Vrány. Dále navázal studiem na violu u MgA. Oldřicha Šebestíka.

 

Během studií byl členem orchestru Mladí brněnští symfonikové, Tanečního orchestru Masarykovy univerzity, hudebního uskupení Good Work a působil také v divadle Líšeň. Později se začal věnovat též barokní hudbě (ansámbl BaroKEA) a folklóru (Hanácký soubor písní a tanců Klas Kralice na Hané). V prvním ročníku konzervatoře byl přijat do mezinárodního orchestru Europera Youth Orchestra, se kterým navštívil řadu zemí, zúčastnil se např. festivalu Eurochestries ve Francii a vystupoval pod taktovkou významných dirigentů (Kristjan Järvi, Bruno Weil). Pravidelně navštěvoval mistrovské interpretační kurzy (Mezinárodní kurzy Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů, kurzy komorní hry pod vedením Janáčkova kvarteta, Olomoucké mistrovské interpretační kurzy, kurzy barokní interpretace a jiné). Absolvoval masterclass Elizabeth Wallfisch.

 

V současnosti pedagogicky působí na ZUŠ Žerotín, kde kromě výuky houslí diriguje smyčcový orchestr. Do Moravského divadla nastoupil v roce 2023.

 

Mimo hudbu se od mládí zabývá také astronomií a několik let působil na Hvězdárně a planetáriu Brno.

 

Co vás na vaší práci nejvíc baví?
Není nic zábavnějšího než sledovat s partou skvělých violistů, jak se postupně proměňuje dirigentův výraz v obličeji, když se začíná zkoušet nové představení. Od toho počátečního nevěřícího až zoufalého na první zkoušce (jako by si v duchu říkal, co že si to vybral za muzikanty), přes tragický na poslední generální zkoušce, až po blažený a hrdý na premiéře (kdy svým výrazem sděluje „vždyť jsem vám to přece říkal celou dobu, že jste ten nejlepší orchestr“).

 

Co byla vaše největší profesní výzva?
Vždycky byla největší výzva dostat se v orchestřišti na své místo a nerozšlápnout při tom nikomu nástroj nebo si nezlomit smyčec.

 

Co je pro vás největší relax?
Když zrovna není po ruce astronomický dalekohled ani nikdo, kdo by chtěl v nočním mrazu poslouchat dvouhodinovou vesmírnou přednášku, je nejlepší vytáhnout pohorky nebo lyže a vyrazit do hor. A pochopitelně po cestě sesbírat co nejvíc nových vtipů o violistech!