Jan Charfreitag

Jan Charfreitag pochází z východních Čech z města Žamberka. Vystudoval hru na klarinet na konzervatoři v Pardubicích ve třídě Ludvíka Posekaného (1999), a poté na Institutu pro Umělecká studia Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě ve třídě doc. Mgr. Valtera Vítka (2003). Účastnil se klarinetových interpretačních seminářů na zámku v Žirovnici u V. Mareše a J. Hlaváče, Mezinárodních klarinetových interpretačních kurzů v Ostravě u S. Hue, Karla Dohnala, Igora Františáka a Mezinárodních mistrovských interpretačních kurzů v Brně u V. Spilky. V roce 2003 nastoupil do orchestru opery a operety Moravského divadla Olomouc, kde je od roku 2009 prvním klarinetistou a vedoucím klarinetové skupiny. Současně je učitelem hry na klarinet na ZUŠ v Uničově. V roce 2014 založil s kolegy B. Šteflovou (hoboj) a P. Horákem (fagot) dechové Trio Aperto, se kterým v roce 2019 získali 3. cenu na mezinárodní soutěži komorních souborů AEMC Montecassiano v Italii. Trio aktivně oslovuje skladatele, na svém kontě má řadu premiér děl českých autorů a pravidelně natáčí premiérové nahrávky pro Český rozhlas.
 

Co vás na vaší práci nejvíc baví?  
Na mé práci mě nejvíce baví společná práce s kolegy na připravovaných představeních.

Co byla vaše největší profesní výzva?  
Největší profesní výzvou v poslední době byla představení Modrovousův hrad od Bély Bartóka, Tance z Galanty od Zoltána Kodályho a Titus od W. A. Mozarta. V těchto dílech se skladatelé hojně rozepsali pro klarinet. Nic méně se dá říci, že je pro mě výzvou každé představení. Jak se říká mezi muzikanty: “Není lehkého představení!”.

Co je pro vás největší relax?  
Největší relax je pro mě posezení s rodinou nebo přáteli, dobré jídlo a pití, letní radovánky ve vodě, zimní radovánky ve sněhu, řízení auta, kvalitní sci-fi film, počítačové hry a dostatek spánku.