Jan Vaculík

Pochází z Prostějova, kde zpíval asi v 5 sborech a operu moc nemusel. Kvůli vojně ale začal jezdit do Brna na soukromé studium zpěvu a operou byl postupně doslova uchvácen. V roce 1991 šel na konkurz do Státního divadla Oldřicha Stibora v Olomouci na roli Vodníka Ivana z Lucerny od V. Nováka, který úspěšně absolvoval, a dále dostal roli Pátera Lorenza v Gounodově Romeovi a Julii. Následně byl v listopadu přijat na plný úvazek a ve zdejším operním sboru zpívá dodnes.

Rolí bylo v divadle mnoho. K prve zmíněným brzy přibyl třeba král v Aidě, Spiklenec Samuel v Maškarním plese, Poustevník v Čarostřelci, pan Page ve Veselých paničkách Windsorských, Indián v Prodané nevěstě a mnoho dalších. Aktuálně zpívá kromě sboru, kde je basový chorovod, třeba v opeře Nabucco jako Gran Sacerdote, Zbrojnoš v Noci na Karlštejně, dědeček a Král v Minioperkách. Dlouhodobě zpívá též na Olomouckých barokních slavnostech a spolupracuje s dalšími olomouckými sbory.
 

Co vás na vaší práci nejvíc baví? 
Nejkrásnější na mé práci (ať ve sboru či sólo) je, když jsou diváci nadšení a zaplní divadlo či sál. Když se o představení či koncertě dlouho mluví a lidé dychtí přijít na další věci. Třeba jako o prázdninách s J. Gottwaldem a mužským sborem v katedrále sv. Václava na Olomouckých barokních slavnostech, kde jsme zpívali Requiem P. Křížkovského. Lidé po koncertě žasli, že je nás jen 16 zpěváků, že krom neuvěřitelných pian, sotva slyšitelných, jsme ve forte zněli na 60členný sbor. A kritika krom chvály psala, že překvapila zejména hutnost hlubokých basů.

Co byla vaše největší profesní výzva?
Každé představení, protože když se nejede naplno, divák to hned pozná. Ale asi záskoky. Třeba zmíněný Samuel z Maškarního plesu v italštině, kde jsem byl ze sboru dosazen na záskok. Za týden a den byla ansámblovka, kde všichni zpívali z not, já je ale musel zavřít, aby pan dirigent Skřivan věděl, že to už umím. Nebo sochař v Alexandrových slzách, kde jsem se učil krom not a textu též barokní gesta.

Co je pro vás největší relax?
Odpočívám nejraději s mojí drahou polovičkou, dcerou, vnoučaty, rodinnými mazlíčky, nebo s prima partou po koncertě.