Jiří Blahunek

Jiří Blahunek pochází z Olomouce. Vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, obor bicí nástroje. Po absolutoriu v roce 1998 začal učit na ZUŠ IK Olomouc a ZUŠ Šternberk. Konkurz do orchestru Moravského divadla Olomouc úspěšně vykonal na podzim roku 1999 a od 1. ledna 2000 je řádným členem skupiny bicích nástrojů orchestru MDO. Roku 2005 se stal zástupcem skupiny, tedy hráčem na bicí nástroje s povinností tympánu. Má také dvanáctiletou praxi v orchestru Moravské filharmonie Olomouc ve skupině bicích nástrojů. Od září 2013 je tajemníkem orchestru MDO.

 

Co vás na vaší práci nejvíc baví?
Děláme hudbu a zábavu pro lidi. Každý hráč přináší svůj osobní muzikální projev, přitom to musí znít kompaktně, a to se našemu orchestru daří velmi dobře. Moc mě baví poslouchat a hrát s kolegy, protože jsou to skuteční muzikanti.

V čem spočívá vaše práce tajemníka orchestru?
Tajemník orchestru (nebo také inspektor orchestru, což je dlouhodobě používané označení této funkce) je administrativně-organizační pracovník orchestru. Má za úkol evidovat a vykazovat práci (frekvence) všech členů orchestru a dirigentů. Organizovat a plánovat zkoušky orchestru jak na zkušebně, tak v orchestřišti (případně na zájezdě). Vypisovat a vést celý proces konkurzního řízení. Informovat členy orchestru o pracovních plánech (fermanech) a jeho případných změnách. Je v přímém a úzkém kontaktu s šéfkou opery a celým operním managmentem, šéfdirigentem a dirigenty a také se SUPem (Správou uměleckého provozu). Je ve spojení s ředitelem a komunikuje také se šéfy ostatních souborů.

Co byla vaše největší profesní výzva? 
Jsem defacto odkojen divadlem a orchestrem MDO, proto snad jedinou výzvou bylo začlenit se do kolektivu a být dobrým nejen hráčským kolegou.

Na pozici tajemníka orchestru bylo výzvou se vše kolem této pozice v orchestru naučit. Veškeré administrativní kroky, bez kterých by třeba nikdo z hráčů orchestru nedostal výplatu, nikdo by nepřišel na konkurz, nikdo by nezaznamenal náhlou změnu titulu. Musel jsem si také vybudovat důvěru v tuto úřednickou funkci mezi všemi členy orchestru a myslím, že se mi to podařilo.

Co je pro vás největší relax?
Relax je zahrát si na klavír, zasportovat si, a hlavně trávit čas s rodinou a ideálně v naší druhé domovině – Albánii. :)