Milada Jedličková

Rodačka z Prostějova, absolventka Pedagogické fakulty UP Olomouc. Od roku 1986 působí jako korepetitorka opery a operety v MD Olomouc, současně se věnuje také koncertní činnosti jako doprovodná klavíristka zpěváků i instrumentalistů. V roce 2007 byla v Moravském divadle oceněna Cenou ředitele a v roce 2018 Cenou uměleckého šéfa souboru opery a operety.
 

V čem spočívá vaše práce?
Slovo korepetitor pochází z latinského correpetere, což znamená „s někým opakovat“. Takže, jednoduše řečeno, já hraji na klavír a opakuji se sólisty jejich role, než se je naučí na samostatných hodinách. Pak přichází období ansámblových zkoušek s dirigentem a následně období aranžovaných zkoušek s režisérem. Zde všude klavírista zastupuje orchestr, který přijde až deset dní před premiérou.

Co byla vaše největší profesní výzva?
Největší profesní výzvou bylo pro mne nastudování opery V. Ullmanna Pád Antikrista, opery Řecké pašije B. Martinů nebo z poslední doby opery B. Bartóka Modrovousův hrad. Jsou to náročné opery po stránce harmonické i rytmické, ale nádherné.

Co je pro vás největší relaxace?
Největší relax pro mne je poslech hudby – od opery přes folk, swing či písničky R. A. Dvorského až třeba po moderní jazz, dále procházky po horách a hlavně chvíle strávené s mými třemi vnoučky.