Radek Leszczynski

Radek Leszczynski  se narodil v roce 1975 v Ivančicích. Po studiu na SPŠ nábytkářské v Rosicích u Brna se soukromě věnoval zpěvu u Jakuba Kettnera, herectví u Arnošta Goldflama a tanci na seminářích s lektory tanečního divadla BRALEN Bratislava.

V minulosti působil mj. v třebíčském souboru MUSICA ANIMATA, v brněnském Divadelním studiu „V“, v Divadle GENUS Brno a v šermířském souboru EXULIS Brno. V roce 2001 spoluzaložil a vedl Hudební divadlo GLOTTIS. Spolupracoval např. s Českou televizí na Četnických humoreskách a v produkci ZDF Arte se podílel na hraných dokumentech Women Who Made History.

V Moravském divadle Olomouc, kde působí od roku 2004, se objevil např. v roli Barnabyho Tuckera v muzikálu Hello, Dolly!, Freddyho Eynsford-Hilla v muzikálu My fair Lady, Noëla de Jolys v operetě Král tuláků, Ajaxe II. v operetě Krásná Helena. Účinkoval v koncertně scénickém „Operetním soirée" a v baletní inscenaci Sen noci svatojánské si zahrál Poříze. Představil se také jako Emile la Flame v muzikálu Rose Marie, nebo v opeře Lazebník sevillský jako Fiorello.
 

Co vás na vaší práci nejvíc baví?
Když se poštěstí pracovat na nějaké výjimečné inscenaci s geniálními lidmi, jako byl třeba Pád Antikrista v režii J. A. Pitínského. Momentálně se ale vždy nejvíc těším na Miniopery od pánů Uhlíře a Svěráka, kde bavím sebe a snad i děti rolí Vlka.

Co byla vaše největší profesní výzva?
Titulní role Saturnina v činohře podle stejnojmenného románu Zdeňka Jirotky byla pro mě opravdu „vysokou" školou.

Co je pro vás největší relax?
Absolutním odreagovaním a načerpáním nové energie je několikahodinový běh nebo jízda na kole v horách a v zimě pak otužování v ledové vodě.