Radoslava Müller

Radoslava Müller je původem z Prievidze a je absolventkou Štátneho konzervatória v Bratislave, kde vystudovala obor zpěv pod pedagogickým vedením Mgr.art. Zuzany Stankociové a Vysoké školy múzických umení v Bratislave, kde absolvovala ve třídě Mgr.art. Dagmar Podkamenské-Bezačinské ArtD. Své pěvecké schopnosti dál zdokonalovala na pěveckých mistrovských kurzech v Komárne, Znojmě, Praze nebo v Brně pod vedením Mgr.art. Dagmar Livorové, Adama Plachetky či Kateřiny Beranové.

Už během studií hostovala v několika divadlech na Slovensku. Svůj debut měla v roce 2009 v inscenaci Donizettiho opery Linda di Chamounix v Banské Bystrici, kde ještě jako mezzosoprán ztvárnila Pierotta. Zazpívala si i ve Slovenském národním divadle v Bratislavě v národní opeře Eugena Suchoňa Svätopluk jako Morena, nebo v Košickém státním divadle v roli Suzuki v opeře Madam Buttefly. Olomouckému publiku se poprvé představila v roli Boulotky v inscenaci Rytíř Modrovous, kde šlo o její první operetní roli. O pár let se olomoucká scéna stala její domácí, přešla do oboru soprán a má za sebou několik krásných operních rolí, mezi které patří Elvíra ve Verdiho Ernanim, Kateřina v Řeckých Pašiích od B. Martinů, či Jenůfa v Janáčkově Její Pastorkyni, za kterou získala cenu šéfa opery za nejlepší ženský výkon v opeře, a mnohé jiné.  

Kromě divadelní činnosti se Radoslava Müller věnuje koncertní činnosti doma i v zahraničí. Spolupracovala s tělesy jako je Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu, Žilinský komorní orchestr, Orchestr Slovenské filharmónie či Lotz trio.  

Sopranistka se neustále vzdělává a zdokonaluje svoje pěvecké dovednosti pod vedením Dariny Andučič Tóthové, se kterou konzultuje každou svoji roli.
 

Co byla vaše největší profesní výzva?
Její doposud největší uměleckou výzvou byla role Abigail v opeře Nabucco -G.Verdi.

Jaká je vaše vysněná role?
Každá role, kterou má možnost nastudovat, se posléze stává její oblíbenou, potažmo vysněnou. Jejím skrytým snem zůstává zazpívat si Johanku v opeře Panna Orleánská od Petra Iljiče Čajkovského.