Richard Mlynář

Richard Mlynář se narodil ve Šternberku. Vystudoval Konzervatoř v Ostravě, obor trombon. Jako trombonista působí od roku 1985 v Moravském divadle Olomouc. 

Jeho hlavní doménou je však hra na klavír. V letech 1991-1999 koncertoval například s anglickým saxofonistou Richardem Handem, s brněnským houslistou Janem Beránkem, ale také sólově u nás a v zahraničí. V letech 2004-2005 absolvoval jako pianista evropské turné muzikálu Jesus Christ Superstar v americko-holandské produkci. Od roku 2006 spolupracuje s Městským divadlem v Brně (např. muzikály Hair, Jesus Christ Superstar, Jazz Side Story, Oliver, Mary Poppins). Jako pianista spolupracuje také s Moravskou filharmonií Olomouc, Státní filharmonií Brno, s big bandem B Side Band, Filharmonií Bohuslava Martinů, Českým rozhlasem Olomouc a Metropolitním symfonickým orchestrem Brno. S orchestrem Moravského divadla Olomouc nastudoval Rhapsody in Blue George Gershwina, která se dočkala 23 repríz. 

S Moravskou filharmonií v roce 2011 provedl svou Spanish Fly Phantasy pro klavír a orchestr. Jako pianista spolupracoval s mnoha osobnostmi: Kurt Elling, New York Voices, Puppini Sisters, bratři Bubeníčkové, Vojtěch Dyk, Milan Svoboda, Emil Viklický, Dan Bárta, Kamil Střihavka, Tereza Černochová, Dasha, Jan Smikmator, Jiří Zonyga, Matěj Ruppert, Michael Kocáb, Bohouš Josef, Laďa Kerndl, Michal David, Dalibor Janda a další...  

Jako skladatel scénické hudby spolupracuje s těmito divadly: Národní divadlo Brno, Slovácké divadlo Uherské hradiště, Divadlo Šumperk, Slezské divadlo Opava. Taktéž spolupracuje s vydavatelstvími audioknih Onehotbook a Tympanum a Českým rozhlasem (Vltava a Olomouc). Další autorská tvorba pro divadla: Muzikál Broučci (Národní divadlo Brno), muzikál Miliónová svatba (slezské divadlo Opava), balet Faust (Slezské divadlo Opava). Jako aranžér spolupracuje s těmito institucemi: Moravské divadlo Olomouc, Moravská filharmonie Olomouc, Národní divadlo Praha, Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Hradec Králové, Divadlo Broadway Praha, Komorní filharmonie Pardubice, Jihočeská Filharmonie. Jako notograf pracoval mimo jiné pro světoznámé vydavatelství Ricordi Music. 

Další oblastí činnosti je hudební režie. Dlouholetá spolupráce s americkou firmou Parma Recordings vedla k natočení asi 30 CD se soudobou americkou hudbou. V závěru lze ještě zmínit moderátorskou činnost v Českém rozhlasu Olomouc, konkrétně živé koncertní středy s názvem Mlýnice. V roce 1997 získal za svou činnost v oblasti kultury Cenu města Olomouce.
 

Co vás na vaší práci nejvíc baví?  
Pestrost.

Co byla vaše největší profesní výzva?  
Davacet tři repríz Rhapsody in Blue George Gershwina je dostatečná výzva…

Co je pro vás největší relax?  
Běh, hra na trombon a pivo...