Shaoshuai Huang

Shaoshuai Huang se narodil na ostrově Hainan v Číně. Baletu se věnuje od 12 let. Studia započal na baletní škole při Liaoningském baletu. V 18 letech vyhrál bronzovou medaili na 7. vídeňské mezinárodní baletní soutěži. Po absolutoriu nastoupil do baletního souboru v China Tianjin Song and Dance Theater a působil zde osm let. Je členem Čínské taneční asociace. Externě spolupracuje s University of Nottingham v činském Ningbu. Je porotce mezinárodní soutěže Royal Dance Grabnd Prix. V roce 2016 vyhrál cenu Supernova udělovanou společností Hong Kong Ballet Dancers Association a také zlatou medaili. V roce 2018 získal na mezinárodní baletní soutěži v Šanghaji „youth group encouragement award“. Na soutěži v činském Sia-menu v roce 2019 získal stříbrnou medaili v kategorii klasický tanec – dospělé skupiny (zlatá medaile se v této kategorii neudělila), v dospělé kategorii moderního tance získal také stříbrné ocenění a za choreografií „Addiction“ získal Outstanding Modern Dance Award. Od roku 2022 se pyšní titulem „Stage Rising Star“.

Hlavní role tančil v klasických baletech Don Quijote, Piráti, Louskáček, Labutí jezero, Giselle a další. Představil se také původních čínských baletních dramatech jako je Jingwei, Red Sails on the Haihe River nebo Red Detachment of Women.

Jeho vlastní moderní choreografie jsou například Son of the Wind, Bad Communication, Quiet Bird, Walking Mirror, Addiction, Waiting a Bolero.

Vystupoval v na Mauriciu a Réunionu, v Thajsku a v dalších zemích.

 

Jaká je vaše vysněná role?
Mou vysněnou rolí je Basilio v baletu Don Quijote. Přestože jsem již v tomto baletu tančil, zatím nikdy v této roli.

Co byla vaše největší profesní výzva?
Největší výzva je v současnosti nástup do olomouckého baletu. Přípravy na Louskáčka jsou velmi zajímavé a baví mě to, ale zároveň je to velmi těžké a je to opravdová výzva.

Co je pro vás největší relax?
Nejvíc si odpočinu na příjemné dovolené někde na pláži nebo na venkově.