Veronika Kos Loulová

Veronika Kos Loulová vystudovala obor operní režie na Hudební fakultě Akademie múzických umění a obor alternativního divadla na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Ve své diplomové práci se věnovala opernímu herectví, které také následně vyučovala na konzervatoři Jana Deyla v Praze. Je zakladatelkou a uměleckou ředitelkou RUN OPERUN a toto třicetičlenné umělecké uskupení od roku 2015 vede. S uměleckým kolektivem se jí podařilo, a stále se jí daří, popularizovat žánr opery. Má na kontě režii a koordinaci desítek projektů. Mezi ně patří například open-air představení, na nichž se pravidelně scházelo přes tisíc diváků, jako byly Kouzelná flétna, Rusalka na Stalinu, La Traviata a další. Společně s režisérem Jiřím Havelkou napsala a zrežírovala autorskou operu Zabijačka, kterou objednala vláda České republiky a která zakončila české předsednictví v Radě Evropské unie. Od sezony 2022 vede Veronika soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc a stala se tak nejmladší šéfkou opery v Evropě, což bylo jedním z důvodů pro její zařazení do prestižního žebříčku 30 pod 30 časopisu Forbes.
 

Co vás na vaší práci nejvíc baví?  
Přinášet nové podněty pro umělecký soubor i diváky. Baví mě, když mohu napomáhat tomu a být u toho, jak soubor rozkvétá v celorepublikovém kontextu a nachází v něm své neodmyslitelné místo. 

Co byla vaše největší profesní výzva?  
Vystoupit z nezávislé „svobodné” divadelní scény a přihlásit se se svým týmem do kamenné instituce, jakým je Moravské divadlo Olomouc. Naše víra v to, že dokážeme Olomouckou operu obohatit se vyplatila a zahajujeme již druhou sezónu, která má předpoklady být stejně originální a sebevědomá, jako byla ta první. 

Co je pro vás největší relax? 
Nejklidnější chvíle prožívám se svým manželem, synem a psem. Miluji také houbaření.