Jmenuji se Ašer Lev

Aaron Posner, Adaptace románu Chaima Potoka

O inscenaci

Zdánlivě obyčejný příběh o dospívání talentovaného Žida, který se stane umělcem, přestože to znamená rozchod s rodinou a komunitou, v níž vyrůstal, je nesmírně sugestivní výpovědí o základním smyslu umění, o potřebě tvořit skutečné hodnoty, o židovském náboženství a o velmi zvláštním střetu židovství s křesťanstvím.

Roku 1972 vydal Chaim Potok, americký autor židovského původu, svůj třetí a bezesporu nejúspěšnější román s názvem Jmenuji se Ašer Lev (My Name Is Asher Lev). Jeho děj nás přivádí do New Yorku 50. let 20. století, konkrétně pak do ortodoxní židovské komunity, v níž žije Ašer Lev,Proč nakonec namaluje Ašer Lev, ortodoxní Žid, který se nezříká své víry, svůj nejslavnější obraz s motivem ukřižování? mimořádný mladík, který oplývá nevídaným výtvarným talentem. Jeho umělecký dar ale není v tamní komunitě považován za požehnání, nýbrž za pokušení pocházející ze strany zla. 

Román se své divadelní adaptace dočkal poměrně nedávno, a to díky americkému dramatikovi Aaronu Posnerovi. Jeho stejnojmenná hra měla světovou premiéru ve Filadelfii v lednu roku 2009 a roku 2012 byla uvedena v New Yorku na tak zvané Off-Broadway, kde také získala cenu Outer Critics Circle Award za nejlepší nový text. Moravské divadlo Olomouc uvede tuto Posnerovu dramatizaci v ČESKÉ DIVADELNÍ PREMIÉŘE! Režie inscenace, jež akcentuje prosazení vlastní identity a individuality vzdor neměnným pravidlům a tradicionalismu, se chopí Adam Steinbauer, nedávný absolvent brněnské JAMU, který svou profesionální kariéru teprve začíná, ale už nyní je považován za jeden z nejvýraznějších režijních talentů nastupující mladé generace.

Divadelní adaptace byla zadána k vytvoření a následně produkována divadlem Arden Theatre Company, Philadelphie, Pensylvánie. Dramaturgyní byla Michel Volansky. Hra byla nastudována s přispěním organizace PlayPenn a jejího uměleckého ředitele Paula Meshejiana.

Hra Jmenuji se Ašer Lev je uváděna díky licenci od Dramatist Play Service, 440 Par Avenue South, 11th Floor, New York, NY 10016, USA, www.dramatists.com. Autorská práva k dramatizaci v České republice zastupuje Aura - Pont s.r.o., Veslařský ostrov 62, 147 00 Praha 4.

Upozorňujeme diváky, že se během představení na jevišti používá stroboskop. 

Délka představení: cca 2 hodiny 15 minut, 1 přestávka
Premiéra: 6. 10. 2023

Kdy hrajeme

Tuto inscenaci v nejbližší době nehrajeme.

Tvůrci, osoby a obsazení

Dramatizace
Aaron Posner
Překlad
Michal Strenk
Režie
Adam Steinbauer
Dramaturgie
Dagmar Haladová
Scéna
Magdaléna Tekely
Light design
Jonáš Garaj
Kostýmy
Karolína Srpková
Hudba
Martin Konvička
Pohybová spolupráce
Tomáš Sukup
Odborná spolupráce a zpěv
Rabín David Maxa
Asistentka scénografie
Vendula Klímová
Nápověda

Osoby a obsazení

Ašer Lev
Aryeh Lev, Jacob Kahn
Rivkeh Lev, Anna Schaeffer
Yitzchok Lev
Kapela - klavír
Filip Tailor, j. h.
František Jeník, j. h.
Kapela - housle
Igor Kopyt, j. h.
Kapela - kontrabas
Dalibor Teimer, j. h.
Jan Galia, j. h.
Kapela - klarinet
Martin Stánec, j. h.
Pavel Krchňák, j. h.

Ukázky z inscenace