Every Minute Motherland

Maciej Kuźmiński

O inscenaci

Výlučný, naléhavý titul předního polského choreografa a ekipy ukrajinských tanečnic, citlivě reagující na zločinnou ruskou agresi a následnou uprchlickou vlnu. Emotivní inscenace, která na pozadí temných reálií exponuje válečné jizvy a klade zásadní existenciální otázky.

Inscenace je součástí mezinárodního festivalu 27. Divadelní Flora, již pořádá Flora Theatre Festival, z.s. Více o programu a doprovodných akcích najdete na www.divadelniflora.cz

 

 

Dílo je stejně tak tísnivé jako fascinující. [...] Děsivé ve výpovědi, mrazivě krásné v uměleckém provedení.

Helmut Jasny, Westfälische Nachrichten

 

Taneční obraz Macieje Kuźmińského nám připomíná, jak skutečná a blízká může být zkušenost války – totální zážitek, který prostupuje časem, prostorem kolem nás, našimi těly i myslí. [...] Navzdory velmi expresivním a emotivním scénám není představení depresivní. Je působivé, místy až dojemné, ale je to přesně ten druh pocitu, který vám umožní zažít v divadle katarzi.

Justyna Stanisławska, taniecpolska.pl

 

 

Every Minute Motherland je taneční dílo, které Maciej Kuźmiński vytvořil dokumentárními metodami v reakci na ruskou agresi na Ukrajině a následnou uprchlickou krizi. Inscenace je inspirována osobními příběhy tanečnic a vychází z rozsáhlé laboratorní práce. Zkoumá účinky traumatu, život v exilu a pocity odcizení na pozadí širších témat války, identity a neochvějných sil historie a geografie. Ve spolupráci jeho polského souboru s ukrajinskými tanečnicemi, které do Polska uprchly před válkou, vznikla mimořádně působivá choreografie nalézající vyjádření pro „to nevyslovitelné“ prostřednictvím společného jazyka tance.

Obrazy a zkušenosti z války se zapsaly do těl a jsou nyní pomocí tance znovu zpřítomňovány na jevišti. V kontrastu k neustálému každodennímu sledování obrazů války v televizi a sociálních médiích, kde se válka odehrává v otupujícím opakování, směřuje Every Minute Motherland naši pozornost k intimním výpovědím jednotlivých těl tanečnic, jejichž traumatické zážitky se během představení postupně uvolňují v pohybu a čase, a stávají se tak existenciální zkušeností nás všech.

 

 

choreograf, světelný design, úprava hudby Maciej Kuźmiński

 

dramaturgie Paul Bargetto

asistentka choreografa Monika Witkowska

foto, záznam Anna Semenova

video, střih Paweł Szymkowiak, Aleksander Joachimiak

produkce Polina Bulat, Maciej Kuźmiński

spolupráce Omar Karabulut

 

účinkující (a spolupracující na choreografii)

Daria Koval, Anna Myloslavska, Monika Witkowska, Vitaliia Vaskiv, Szymon Tur, Anastasia Ivanova, Maciej Kuźminski

 

premiéra 25. 8. 2023

délka představení: 1 hod.

 

 

Pro polského choreografa Macieje Kuźmińského (1985) je ruská agresivní válka na Ukrajině jednou z nejvlivnějších událostí jeho života. Od jejího vypuknutí v únoru 2022 vytvořil již pět inscenací, které se různými způsoby vztahují k této tragické události. Vedle projektu Every Minute Motherland vytvořil sólo Pух Опору / Ruch Oporu / Resistance Movement (na programu 27DF v út 14. 5.), která je osobní zpovědí ukrajinské tanečnice Darii Koval. Další tři inscenace vytvořil se studenty mezinárodních tanečních konzervatoří v Arnhemu, Linzi a Rotterdamu.

Maciej Kuźmiński, absolvent hudební a taneční konzervatoře Trinity Laban v Londýně, vyučuje na katedře tanečního divadla v Bytomi (pobočka Akademie dramatických umění Ludwika Solského v Krakově) a na Institutu současného tance v Bělehradě. Jako choreograf vychází z vlastní pohybové metody Dynamic Phrasing, která se věnuje tréninku všestrannosti a „měkké síly“ tanečníků. Kromě práce s vlastním souborem vytvořil mimo jiné díla pro Scapino Ballet Rotterdam, Regensburg Theater, Staatstheater Kassel či litevský soubor Šeiko Dance Company. Na festivale exkluzivně povede tanečně-pohybový workshop (na programu 27DF v ne 12. 5.) zaměřený na představení metody Dynamic Phrasing.

 

Beseda po představení.

Místo konání: S-klub

Délka představení: cca 1 hodina , bez přestávky

Kdy hrajeme

Tuto inscenaci v nejbližší době nehrajeme.

Ukázky z inscenace