Roman Vencl

Roman Vencl se narodil v roce 1986 v Pardubicích. Po maturitě na všeobecném gymnáziu Dr. Emila Holuba v Holicích nastoupil na brněnskou JAMU, kde absolvoval obor činoherní herectví. Moravské divadlo Olomouc bylo jeho prvním hereckým angažmá. Působí zde od roku 2009 a za tu dobu tu, coby herec, nastudoval více jak padesát rolí. Kromě herectví si tu a tam odskočí také k režii. Jeho oblíbenou volnočasovou aktivitou je psaní divadelních her. Jako autor je podepsán pod celou řadou divadelních textů, mezi které patří především komedie, avšak našly by se mezi nimi i pohádky, dramatizace literárních děl či dramata jako taková. Od sezony 2016/17 je uměleckým šéfem činohry Moravského divadla Olomouc.
 

Co vás na vaší práci nejvíc baví?
Rozhodně ta různorodost. Když zodpovídáte za chod celého souboru, musíte udělat co je zrovna třeba, aby se večer hrálo. Takže už jsem mnohokrát vypomáhal naší technice, párkrát si zahrál na osvětlovače a několikrát byl k ruce zvukařům. Jen ty kostýmy ještě šít neumím (zatím). 

Co byla vaše největší profesní výzva?
V danou chvíli se skoro každá profesní výzva tváří jako ta největší a nejtěžší, a proto mám tak rád divadlo. Jeho principem je totiž kouzlo daného okamžiku a žít přítomností je někdy to nejlepší, co můžeme udělat. Když se pak člověk ohlédne dozadu, často ho překvapí, že ty velké výzvy, které kdysi zdolal zas tak moc velké nebyly, ale to není důležité. Důležitá je zkušenost a důvěra sama v sebe, kterou zdoláním takové výzvy získáváte.

Co je pro vás největší relax?
Batoh na zádech a krajina přede mnou.