Andělé mezi námi

František Langer

O inscenaci

Podobenství o andělech, kteří jsou v lidské podobě sesíláni z nebe zpátky na zem, aby zde, se všemi nedostatky lidského těla i duše, navraceli svět do rovnováhy. Nepozorovaně se tak pohybují mezi lidmi a nenásilně se je snaží vést k mnohdy nelehké zodpovědnosti za vlastní životy. Režie se ujme umělecký šéf činohry Roman Vencl společně s dramaturgyní činohry Michaelou Doleželovou.

Jedním takovým andělem je i doktor Mise, který postupně rozkrývá svůj pozemský úkol, jímž je pomoc bezmocně a nevyléčitelně trpícím. Máme vůbec právo rozhodovat o životě druhých, když často nejsme schopni přijmout odpovědnost ani za ten svůj?  

Neprávem opomíjené drama neprávem opomíjeného autora. Tak by se daly stručně charakterizovat Andělé mezi námi, které se po své premiéře v Divadle na Vinohradech roku 1931 dočkaly pouhých dvou dalších uvedení. Moravské divadlo tak bude teprve čtvrtou scénou, která nechá naplno promluvit Františka Langera, jenž v této hře vizionářsky zpracoval téma eutanazie. To i nadále, po téměř sto letech, rozděluje společnost a polarizuje její názory na právo jedince nakládat s vlastním životem. Langer se chopil tohoto nelehkého tématu s úctou k posvátnému tajemství života a smrti, které svět andělů i ten náš doprovází od počátku věků.       

Premiéra: 14. 3. 2025