Ivana Plíhalová

Ivana Plíhalová pochází z Brna, kde také vystudovala hudebně-dramatický obor na Státní konzervatoři. Po maturitě v roce 1981 nastoupila do svého prvního angažmá v Moravském divadle Olomouc, kde působí dodnes. Téměř deset let byla členkou Studia Hořící žirafy Davida Drábka. Hostovala v brněnském Buranteatru v inscenacích Skleněný zvěřinec, Koně přece střílíte, Vyhnanci a Na Větrné hůrce, v Městském divadle Brno v muzikálu Flashdance a v olomouckém divadle Tramtarie v představeních Jedlíci čokolády a Velká mořská víla. V roce 2002 získala za roli Fanky v inscenaci Loupežník Cenu za nejlepší ženský herecký výkon v dané sezoně. Za roli Paní Johnstonové v inscenaci Pokrevní bratři získala v roce 2008 Cenu primátora statutárního města Olomouce a také Cenu za nejlepší ženský herecký výkon v dané sezoně. V roce 2010 obdržela Cenu ředitele Českého rozhlasu. 
 

Jaká je vaše vysněná role?
Mé tři vysněné role, Svatou Janu, Kateřinu ve Zkrocení zlé ženy a Lízu v Pygmalionu, jsem si už zahrála, takže vše, co následovalo nebo ještě následovat bude, je dárek.

Co byla vaše největší profesní výzva?
Božena Němcová ve hře Františka Pavlíčka Dávno, dávno již tomu… a Paní Johnstonová v muzikálu Pokrevní bratři, obojí v režii Romana Groszmanna.

Co je pro vás největší relax?
Posezení s přáteli.