Koule

David Drábek

O inscenaci

Atletická královna Milena už chřestí svými zlatými šperky a blíží se k vám... Fiktivní portrét zestárlé československé atletky, která lásce ke sportu obětovala všechno, nazkouší se souborem činohry autor David Drábek.

Stát jí vnutil doping, zbavil ji soukromí, rozhodoval o její účasti na závodech i o možnostech založit rodinu. Není až tak důležité, koho nebo co mohou dané okolnosti připomínat. Důležité je především téma státem řízeného dopingu, do něhož byla zapojena i spousta lékařů, kteří tak prohráli zápas se svým svědomím. Důležitá je i směs kýče a podivného smutku našeho plebejského národa, který v sobě skrývá obrovský trumf v podobě nepřekonatelného smyslu pro humor.    

Drábkova stejnojmenná rozhlasová hra vyvolala v roce 2011 nebývalý ohlas a spustila vlnu soudních žalob a někdy až zbytečně přehnaných mediálních emocí. Oproti tomu byla oceněna v anketě posluchačů jako nejlepší rozhlasová hra roku. Následovalo její divadelní zpracování v Klicperově divadle v Hradci Králové s Pavlou Tomicovou v hlavní roli. Režisér a autor v jedné osobě David Drábek, se po komedii Sherlock Holmes: Vraždy vousatých žen vrací do Moravského divadla, aby zde znovu inscenoval jednu z nejkontroverznějších českých her současnosti.  

Premiéra: 6. 6. 2025