Komenský/Labyrint

O inscenaci

Komorní scénické oratorium skladatele Richarda Pachmana pro klavír, housle, pět hlasů a vypravěče ke 400. výročí napsání první verze rukopisu díla „Labyrint světa a ráje srdce“ 

Postavy a obsazení:

Vypravěč / Komenský: Jan Přeučil

Poutník: Viktor Antonio

Mámení / Fortuna: Dita Hořínková

Všudybud: Filip Antonio

Osud / Šalamoun: Richard Pachman

Královna Moudrost: Kateřina Jechová

housle: Petr Maceček 

Premiéry: 15. a 16. listopadu 2023 v 19:00 hod.

 

Cena vstupenky: 350,- Kč 

VIP balíček vstupenka + CD se skladbami z oratoria: 490,- Kč

prodej vstupenek i v místě konání před akcí, kapacita sálu je omezená

 

 

 

Děj:

Poutník se setkává se Všudybudem a Mámením, kteří mu hodlají ukázat Labyrint světa. Nasadí mu brýle mámení, které zkreslují realitu. Nicméně brýle mu zcela nesedí a on stále vnímá skutečnost nezkreslenou. Mámení a Všudybud zavedou Poutníka k Osudu, který mu hodlá dát (jako všem přicházejícím) cedulku s jeho osudem i s jeho povoláním a posláním. Poutník však chce nejdřív poznat svět, než se rozhodne pro svou cestu i pro své povolání. Poznává tedy jednotlivé ulice, stavy, řemesla a povolání lidí v Labyrintu. Po prvotním nadšení všude nachází marnost a je rozčarován pomíjivostí a marností všech stavů i falší, přetvářkou a kariérismem lidí, se kterými se setkává. Dostává se do paláce Štěstěny – Fortuny. Na přijetí u ní čekají davy lidí. Poutník však zjistí, že ti, kteří se hřáli na výsluní Štěstěny, po nějaké doby padají do příkopu a ztrácejí štěstí i úspěch. Když není Poutník spokojený s ničím, co v Labyrintu světa potkal, berou ho jeho průvodci ke Královně Moudrosti. Po prvotním okouzlení zjistí (stejně jako biblická postava Šalamoun, který se na hradě Moudrosti objevuje), že Moudrost je falešná a že se rozpadá. Z pocitu marnosti se Poutník obrací do svého srdce a pochopí, že pouze život naplněný vírou má smysl a může člověku přinést štěstí, lásku a naplnění života. 

Hudební a scénické zpracování

Představení má formu scénického oratoria propojujícího hudbu duchovní, současnou i hudbu z doby J. A. Komenského v podání klavíru, houslí a pěti sólových hlasů s průvodním slovem vypravěče, kterým je sám Komenský.

Autor libreta a hudby: Richard Pachman

*27. 4. 1966 v Olomouci

spisovatel, malíř, skladatel, zpěvák a moderátor. V letech 2004 až 2021 

napsal 10 knih: autobiografie Jak chutná bolest a Jak chutná život, historické romány Útes a Notre Dame, román ze současnosti Kdokoliv a román Tylda z období 2. světové války, motivační knihu Jak chutná Mozart, romány Ztracen v Egyptě, Ztracen ve Ztracené a knihu ABBA za železnou oponou. Své olejomalby vystavoval na 112 výstavách v České republice, Belgii, Holandsku a na Slovensku. Moderátor internetového rádia radioregenerace.cz. Od roku 1993 vydal 38 alb, odehrál 111 koncertů na Křižíkově fontáně na pražském Výstavišti, kromě každoročních adventních turné v ČR koncertoval v USA, Belgii, Holandsku, Francii, Německu, Rakousku, Rusku, Izraeli a Řecku. Dlouhodobě spolupracoval s těmito umělci: Jaroslav Svěcený (houslový virtuos), Dita Hořínková (soprán), Martina Kociánová (mezzosoprán), Kamila Moučková (recitace), Francois Glorieux (belgický skladatel, dirigent a klavírista). Jeho aktuálními scénickými projekty jsou scénická oratoria Mistr Jan Hus, Pašije, Komenský / Labyrint a každoroční adventní turné. Za scénické oratorium Mistr Jan Hus obdržel z rukou Václava a Dagmar Havlových Cenu Nadace Vize 97 na Mezinárodním festivalu Zlatá Praha 2006. Laureát Ceny Olomouckého kraje za výjimečný počin roku v oblasti profesionálního umění za rok 2009 a Ceny města Olomouce za přínos pro kulturu za rok 2014.

Pořadatel: AdviceOne s.r.o.

Kdy hrajeme

Tuto inscenaci v nejbližší době nehrajeme.