Hraběnka

Jiří Hubač

O inscenaci

Elizabeth Anna Marie z Lansdorfu a Scheibergu – pro vládnoucí režim pouze dělnice Lansdorfová – se vrací do rodného městečka proto, aby oslavila své 70. narozeniny. Její domovské sídlo, „Zámek v Čechách", byl zestátněn komunisty. 

Mysleli si, že se tak definitivně zbaví obtížné aristokracie, ale modrá krev svou povahu nezmění ani pod nátlakem rudých soudruhů. Anna Marie nachází jen trosky z toho, co znala. Z jejího bývalého domova je muzejní expozice, z jejího majordoma alkoholik žijící u fotbalového hřiště a z její bývalé komorné manželka správce zámku. Hraběnka se vrací proto, aby splnila svůj slib – zahrát valčík z opery Evžen Oněgin na oslavě svých narozenin, a takový detail, jakým je nový politický režim, jí v tom nedokáže zabránit.  

Divadelní hra Ivana Hubače, která je adaptací televizního filmu jeho otce Jiřího Hubače, vypráví velký příběh jedné hrdé ženy. Její osud je hořkosladký jako Moët & Chandon ze zámeckého vinného sklepa a lehkobolný jako valčík Petra Iljiče Čajkovského. V titulní roli tragikomedie o hodnotách, které nedokáže vymazat žádná politická garnitura, se představí Vlasta Hartlová.  

Délka představení: cca 2 hodiny 40 minut, 1 přestávka
Premiéra: 11. 3. 2022

Kdy hrajeme

Tuto inscenaci v nejbližší době nehrajeme.

Tvůrci, osoby a obsazení

Dramatizace
Ivan Hubač
Dramaturgie
Michal Baláž
Scéna a kostýmy
Hana Knotková
Hudební spolupráce
Filip Tailor
Inspicient
Nápověda

Osoby a obsazení

Hraběnka
Správce
Komorná
Předseda
Přislušník SNB
Vedoucí
Průvodčí
Tobiáš Pojsl, j. h.
Družstevnice z JZD Karná
Družstevníci
Lukáš Pořízka, j. h.
Marek Paráček, j. h.
Karel Smrček, j. h.
Pavel Košůtek, j. h.
Tobiáš Pojsl, j. h.
Výpravčí
Lukáš Pořízka, j. h.
Mária Kárná