Manon Lescaut

Vítězslav Nezval

O inscenaci

„Ten zázračný románek mi učaroval, když mně bylo patnáct let, a jeho nepostižitelná hrdinka navštěvovala pak ráda moje snění,“ napsal Vítězslav Nezval o románu Abbého Prévosta. Tou nepostižitelnou románovou hrdinkou byla mladá dívenka Manon Lescaut a Nezval jí pak složil hold svou stejnojmennou jevištní básní.

Toto ikonické dílo českého poetického dramatu bylo olomouckou činohrou uvedeno pouze jedinkrát, a to před dlouhými šedesáti sedmi lety. Jeden z nejvýraznějších a nejzvukomalebnějších tuzemských příběhů lásky nevěrné, a přitom oddané, plný napínavých zvratů a okouzlujícího křehkého světa, se ve své době stal „biblí“ všech milenců a my bychom ho nyní chtěli vrátit na piedestal české dramatické tvorby, kam bezpochyby patří. 

Mimořádně důležitou a výraznou složkou naší inscenace je hudba, jejímž autorem není nikdo jiný než olomoucký patriot Karel Plíhal, který bezpochyby patří mezi nejvýraznější kulturní osobnosti regionu a v roce 2022 oslavil neuvěřitelných čtyřicet let na české hudební scéně. Nezvalovy verše a Plíhalova hudba interpretovaná živě několika výtečnými muzikanty, to je tandem slibující bezesporu jedinečný divácký zážitek. Režie inscenace byla svěřena do rukou Hany Mikoláškové – Kovaříkové, která má mimořádný cit pro hudební divadlo a do Moravského divadla se coby režisérka vrátila po dlouhých dvanácti letech.  

Délka představení: cca 2 hodiny 35 minut, 1 přestávka
Premiéra: 2. 9. 2022

Kdy hrajeme

Tuto inscenaci v nejbližší době nehrajeme.

Tvůrci, osoby a obsazení

Režie a úprava
Hana Mikolášková
Dramaturgie
Scéna a kostýmy
David Janošek
Hudba
Karel Plíhal
Hudební nastudování
Filip Tailor
Pohybová spolupráce
Hana Achilles
Inspicient
Nápověda

Osoby a obsazení

Manon Lescaut
Rytíř Des Grieux
Matěj Štrunc, j. h.
Tiberge
Hospodská, Žebračka
Marcela, Modesta
Pierre, Duval jr., Velitel
Kapela – klavír
Filip Tailor, j. h.
Kapela – harfa
Anastázie Tomečková, j. h.
Kapela – perkuse
Kapela – kontrabas
Dalibor Teimer, j. h.

Ukázky z inscenace