Pan Scrooge

Charles Dickens

O inscenaci

Dílo Charlese Dickense patří k pokladům ostrovní literatury a on sám je právem řazen mezi největší romanopisce 19. století. Vypráví příběh o neočekávané morální přeměně hamižného obchodníka Ebenezera Scrooge, ke které dojde během jediné mimořádné noci. 

Moravské divadlo Olomouc má vůči tomuto géniovi velký dluh. Dickensova tvorba se na naše jeviště dostala zatím pouze jedinkrát, a to v roce 2002 díky pohádce Čarovná rybí kostička. Nadešel proto nejvyšší čas tento kulturní dluh smazat.

Výchozím námětem pro rodinnou inscenaci Pan Scrooge se stala jeho legendární Vánoční koleda. Změna ve smýšlení bohatého staříka se uděje vinou několika tajemných návštěv, při kterých za lakotným a zlým staříkem přicházejí tři duchové. Duše všemi nenáviděného pana Scrooge, jejímiž jedinými hodnotami byly doposud pouze peníze a materiální statky, se tak znovuzrodí a najde v sobě dostatek místa pro dobro a lásku k druhým.

Tento nesmírně poutavý a populární příběh u nás zpracoval jeden z nejvýraznějších a nejlepších slovenských režisérů současnosti, Marián Pecko, jehož inscenace posbíraly téměř čtyři desítky ocenění u nás, na Slovensku, v Polsku nebo ve Slovinsku. Můžete se těšit na Dickensovu laskavou ironii podanou vysoce atraktivní vizuální formou, slibující skutečné rodinné divadlo, které mohou s napětím sledovat děti, rodiče i prarodiče. 

Délka představení: cca 1 hodina 40 minut, bez přestávky
Premiéra: 8. 10. 2021

Kdy hrajeme

Tuto inscenaci v nejbližší době nehrajeme.

Tvůrci, osoby a obsazení

Dramatizace
Iveta Škripková
Překlad a úprava
Režie
Marián Pecko
Dramaturgie
Autor scény
Ján Zavarský
Realizace scény
Pavol Andraško
Kostýmy
Eva Farkašová
Hudba
Robert Mankovecký
Nápověda

Osoby a obsazení

Charles Dickens, Jacob Marley, Duch minulých, přítomných a budoucích Vánoc
Ebenezer Scrooge
Anděl 1 a další
Anděl 2 a další
Anděl 3 a další
Anděl 4 a další
Anděl 5 a další
Anděl 6 a další

Ukázky z inscenace