Ryba ve čtyřech

Wolfgang Kohlhaase, Rita Zimmerová

O inscenaci

Černá komedie o starém sluhovi pracujícím u třech neprovdaných sester je tak trochu zapomenutým divadelním klenotem. Karolína po smrti rodičů převzala veškerou zodpovědnost jak za mladší sestry, tak i za rodinný pivovar. Kdo by jí měl za zlé, že je panovačná a přísná. Cecílie, prostřední sestra, se nemusí o nic starat – miluje dobré jídlo, přehnaně pečuje o svůj zjev. A benjamínek Klementýna celý život poslouchá pořád dokola: „Jsi nejmladší, musíš, nesmíš…“.

A sluha Rudolf? Ten dlouhá léta pomáhá sestrám nejenom v domácnosti, ale postupně se stane i jejich milencem. Všechny služby vykonává bez reptání a zcela dobrovolně s vidinou slíbené štědré finanční odměny, která mu má připadnout po jejich smrti. Jenže co když to bude on, koho si dáma s kosou odvede jako prvního?  

Výrazná postava německé kinematografie, režisér a spisovatel Wolfgang Kohlhaase je společně s herečkou Ritou Zimmerovou autorem knihy Ryba ve čtyřech, která se posléze dočkala svého divadelního zpracování a na českých jevištích byla poprvé uvedena v roce 1971. Do povědomí diváků se asi nejvíce zapsala její filmová adaptace Pavlíny Moskalykové z roku 1987, která do ní obsadila Rudolfa Hrušínského, Jiřinu Bohdalovou, Květu Fialovou a Blanku Bohdanovou.

Historicky první olomoucké uvedení Ryby ve čtyřech je dárkem pro Ivanu Plíhalovou, která v roce 2022 oslavila významné životní jubileum a také svou 40. sezonu na jevišti Moravského divadla. Čtyřicet let v olomouckém angažmá oslavil společně s ní i Václav Bahník a Naděžda Chroboková-Tomicová. Čtyřlístek jubilantů doplňuje Vlasta Hartlová, která v roce 2022 slavila svou 30. sezonu na olomouckém jevišti a v roce 2023 také významné životní jubileum. To vše v režii uměleckého šéfa olomoucké činohry Romana Vencla. 

Délka představení: cca 2 hodiny , 1 přestávka
Premiéra: 17. 3. 2023

Kdy hrajeme

Tuto inscenaci v nejbližší době nehrajeme.

Tvůrci, osoby a obsazení

Překlad
Petr Adler
Režie
Dramaturgie
Kristýna Plešková
Scéna a kostýmy
Miroslav Král
Inspicient
Nápověda

Osoby a obsazení

Rudolf Moosdenger
Karolína Heckendorfová
Cecílie Heckendorfová
Klementýna Heckendorfová

Ukázky z inscenace