Chvilky

Beata Parkanová

O inscenaci

Příběh o mladé ženě, studentce Anežce, jejíž současný život patří celé její rodině a blízkým, jen ne jí samotné. Divadelní adaptace stejnojmenného filmu z roku 2018 se ujme sama autorka Beata Parkanová.

Snaží se pomáhat všem, kteří to potřebují a dostát slibům, které jim dala. Přeje si, aby vzájemné vztahy s rodinou a s partnerem byly dobré a klidné, a to i za cenu toho, že ona sama bude dělat ústupky, včetně vyhýbání se případným sporům. Neuvědomuje si ale, že onen pomyslný klid je klidem před bouří, která musí dříve či později přijít. Během jednoho kalendářního roku tak Anežka zažívá se svými nejbližšími zdánlivě obyčejné chvilky. Avšak problémy se postupně hromadí, až jí nakonec přerostou přes hlavu.  

Autorkou a režisérkou příběhu o dívce, která se snaží vyjít všem vstříc, při tom ale ztrácí to nejdůležitější, sebe samu, je Beata Parkanová. Tato absolventka FAMU se nejprve věnovala spisovatelství, přičemž zpočátku cílila především na dětské čtenáře. Následně si zkusila i scenáristiku, aby v roce 2018 natočila svůj scenáristicko-režijní filmový debut Chvilky. Do hlavní role obsadila Jenovéfu Bokovou, která za svůj výkon získala Českého lva i Cenu české filmové kritiky. Film jako takový se pak dočkal uvedení na karlovarském filmovém festivalu a nyní ho čeká i premiérové divadelní zpracování v režii samotné autorky.         

Premiéra: 2. 5. 2025