Přelet nad kukaččím hnízdem

Dale Wasserman

O inscenaci

Na oddělení psychiatrické léčebny, kde vládne vrchní sestra Ratchedová, se žádné léčení psychicky křehkých mužů nekoná. Skupinová sezení se spíše než terapii podobají ponižujícím výslechům, každý udává každého a všichni se bojí všech. Nic pro svobodomyslného a duševně zdravého Randala McMurphyho, který si tu chce ulehčit výkon trestu za svůj poslední delikt.

Z dobrovolného vězení na klinice se však začne pomalu stávat opravdové peklo, ze kterého není úniku. Začíná tak příběh o zneužití moci, manipulaci s vědomím lidí, o strachu a touze člověka vzdorovat nátlaku, o léčení vlastních komplexů týráním slabších.  

Americký spisovatel Ken Kesey, člen takzvané beatnické generace, který bývá označován za jednoho z otců americké postmoderní literatury, vydal roku 1962 román Vyhoďme ho z kola ven, jenž se stal takřka okamžitě světovým bestsellerem. Svědčí o tom i fakt, že pouhý rok po vydání románu, tedy v roce 1963, vznikla stejnojmenná dramatizace Dalea Wassermana, která se však u nás uvádí pod názvem Přelet nad kukaččím hnízdem stejně jako, dnes již legendární, filmové zpracování Miloše Formana z roku 1975. 

Wassermanovy „Kukačky“ tak nejsou přepisem Formanova filmu, nýbrž svébytnou a mimořádně působivou dramatizací knižní předlohy, která dává režisérovi naprostou tvůrčí a vizuální svobodu. Těžko lze v novodobé činoherní dramatice najít šťavnatější a komplexnější příležitost pro kompletní pánskou část našeho souboru, navíc ještě se zápornou ženskou hrdinkou v čele. Režie inscenace se ujal Pavel Khek, umělecký šéf Klicperova divadla v Hradci Králové, který se do povědomí našich diváků zapsal inscenací Nedotknutelní. 

Délka představení: cca 2 hodiny 55 minut, 1 přestávka
Premiéra: 20. 1. 2023

Kdy hrajeme

Tuto inscenaci v nejbližší době nehrajeme.

Tvůrci, osoby a obsazení

Překlad
Jaroslav Kořán
Režie
Pavel Khek
Scéna a kostýmy
Michal Syrový
Hudba
Vladimír Nejedlý
Pohybová spolupráce
Martin Šimek
Nápověda

Osoby a obsazení

Mildred Ratchedová
R. P. McMurphy
Sestra Flinnová
Dale Harding
Charlie Cheswick
Náčelník Bromden
Billy Bibbit
Ošetřovatel Warren
Ošetřovatel Williams
Doktor Spivey
Ruckly
Lukáš Pořízka, j. h.

Ukázky z inscenace