ELA!

Filip Tailor, Tomáš Syrovátka

O inscenaci

Po úspěšných Božích mlýnech se olomoucká činohra vrací zpět ke kořenům, zpátky na Hanou. Tentokrát vzdáme hold bezesporu nejslavnější olomoucké rodačce Elišce Junkové, věhlasné automobilové závodnici, která platila za nejrychlejší ženu světa a je dodnes hodnocena jako nejúspěšnější automobilová závodnice všech dob. Její nelehký život i zářivou závodní kariéru zmapoval ve svém autorském textu Tomáš Syrovátka.

Ten byl dlouhá léta dramaturgem libereckého divadla F.X. Šaldy a jeho hry se s úspěchem uváděly např. v Klicperově divadle v Hradci Králové, ve Východočeském divadle v Pardubicích či v ostravské Komorní scéně Aréna. ELA! vznikala na míru přímo našemu souboru a snoubí v sobě nejen biografické prvky ze života Elišky Junkové, ale také celou řadu původních autorských písní, které osobitě a vtipně obohacují či přímo doplňují děj. Výsledkem tak není životopisné drama, ale hudební komedie inspirující se životem a sportovními úspěchy první dámy automobilového sportu. 

Texty písní z dílny Tomáše Syrovátky opatří autorskou hudbou Filip Tailor, který se následně ujme i hudebního nastudování. To vše podtrhnou nápadité a originální choreografie Petry Parvoničové, zatímco do atmosféry první poloviny 20. století nás přenesou scéna a kostýmy Miroslava Krále. Tvůrčí tým uzavírá umělecký šéf olomoucké činohry Roman Vencl, který se zhostí režie. Premiéra inscenace, vzdávající hold výrazné olomoucké osobnosti, jež šířila dobré jméno naší vlasti doslova po celém světě, bude zároveň i SVĚTOVOU DIVADELNÍ PREMIÉROU! 

Ve hře se objevují reálně existující osobnosti na pozadí skutečných historických událostí, konkrétní situace a dialogy jsou však smyšlené.                                          

Délka představení: cca 2 hodiny 20 minut, 1 přestávka
Premiéra: 3. 5. 2024

Partneři inscenace

Samohýl Motor

Targa Florio

Kdy hrajeme

Tuto inscenaci v nejbližší době nehrajeme.

Tvůrci, osoby a obsazení

Režie
Dramaturgie
Tomáš Syrovátka
Scéna a kostýmy
Miroslav Král
Hudba
Filip Tailor
Hudební nastudování
Filip Tailor
Choreografie
Petra Parvoničová
Asistent choreografie
Barbora Lahučká
Inspicient
Nápověda

Osoby a obsazení

Mrs. Junek
Čeněk Junek
Intelektuálka
Tatínek
Leader company
Chiron, hrabě Kinský
Mechanik
Adam Sychrow, j. h.
Závodník, divák a další
Don Florio