ELA!

Tomáš Syrovátka

O inscenaci

Po úspěšných Božích mlýnech se olomoucká činohra vrací zpět ke kořenům, zpátky na Hanou. Tentokrát vzdáme hold bezesporu nejslavnější olomoucké rodačce Elišce Junkové, věhlasné automobilové závodnici, která platila za nejrychlejší ženu světa a je dodnes hodnocena jako nejúspěšnější automobilová závodnice všech dob. Její nelehký život i zářivou závodní kariéru zmapoval ve svém autorském textu Tomáš Syrovátka.

Ten byl dlouhá léta dramaturgem libereckého divadla F.X. Šaldy a jeho hry se s úspěchem uváděly např. v Klicperově divadle v Hradci Králové, ve Východočeském divadle v Pardubicích či v ostravské Komorní scéně Aréna. Ela! vznikala na míru přímo našemu souboru a snoubí v sobě nejen biografické prvky ze života Elišky Junkové, ale také celou řadu původních autorských písní, které osobitě a vtipně obohacují či přímo doplňují děj. Výsledkem tak není životopisné drama, ale hudební komedie inspirující se životem a sportovními úspěchy první dámy automobilového sportu. 

Texty písní z dílny Tomáše Syrovátky opatří autorskou hudbou Filip Tailor, který se následně ujme i hudebního nastudování. To vše podtrhnou nápadité a originální choreografie Petry Parvoničové, zatímco do atmosféry první poloviny 20. století nás přenesou scéna a kostýmy Miroslava Krále. Tvůrčí tým uzavírá umělecký šéf olomoucké činohry Roman Vencl, který se zhostí režie. Premiéra inscenace, vzdávající hold výrazné olomoucké osobnosti, jež šířila dobré jméno naší vlasti doslova po celém světě, bude zároveň i SVĚTOVOU DIVADELNÍ PREMIÉROU!                                           

Premiéra: 3. 5. 2024