Sherlock Holmes: Vraždy vousatých žen

David Drábek

O inscenaci

Za „návrat ztraceného syna“ lze bezpochyby považovat umělecký návrat Davida Drábka do Moravského divadla Olomouc. Dvacet let po zániku Studia Hořící žirafy se Drábkova nezaměnitelná poetika a svébytný smysl pro humor opět objevují na našem jevišti.

Bývalý dlouholetý umělecký šéf Klicperova divadla v Hradci Králové a několikanásobný držitel Ceny Alfréda Radoka, který v Olomouci započal svou zářnou uměleckou kariéru, se k nám vrátil s režií svého vlastního komediálního detektivního mystéria s názvem Sherlock Holmes: Vraždy vousatých žen. Světoznámý detektiv se tentokrát postaví bestiálnímu vrahovi, jehož oběťmi jsou výhradně členky prapodivné náboženské sekty, která sídlí na ponurém středověkém hradě uprostřed blat. Pod záštitou své patronky tam Úpěnlivé Sestry sv. Starosty z Topshamu sdružují ženy, kterým ubližují muži. Své feministické názory pak demonstrují vzrostlými plnovousy, ať už jsou jim dány od Boha, nebo jde o falešné koudele na gumičce. Mrtvých vousatých žen stále přibývá a Holmese s Dr. Watsonem neúprosně tlačí čas.

Milovníci tohoto viktoriánského detektiva si určitě přijdou na své, a to i přesto, že se jedná o zcela originální holmesovský příběh. Temně zapeklitý případ je prosvětlen anglickým humorem, jenž je povzbudivý jako lahodný Earl Grey a servírovaný s notnou dávkou drábkovského surrealismu.  

Délka představení: cca 2 hodiny 25 minut, 1 přestávka
Premiéra: 9. 6. 2023

Kdy hrajeme

Tvůrci, osoby a obsazení

Režie
David Drábek
Scéna
Marek Zákostelecký
Kostýmy
Sylva Zimula Hanáková
Hudba
Darek Král
Texty písní
Ondřej Ládek
Nápověda

Osoby a obsazení

Sherlock Holmes
Dr. John Watson
Slečna Molly
Paní Hudsonová
Nathan Bourák
Sestra Abigail
Trevor Batley
Berany-Berany Doutz
Henry Osgood
Paddy Boy
Ethel Rose
Gretchen
Phyllys
Red Ridding Hood
Kdo? (Who?)

Ukázky z inscenace